MIESZKANIE CHRONIONE
Mieszkanie Chronione Treningowe
Mieszkanie chronione treningowe przeznaczone jest dla osób niepełnosprawnych legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe lub epilepsje oraz niewidomych.
Lokal o powierzchni 54,96 m2 przystosowany został w taki sposób, aby jego mieszkańcy mogli nauczyć się w szczególności: samoobsługi, zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, efektywnego zarządzania czasem, prowadzenia gospodarstwa domowego a także uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej.
Mieszkańcy będą mieć do dyspozycji: kuchnię wyposażoną w nowoczesną lodówkę, kuchenkę wraz z piekarnikiem oraz zmywarkę i zlewozmywak a także w część jadalnianą z dużym stołem i krzesłami dla każdego z lokatorów; dwa pokoje z czego jeden stanowi sypialnie, w której znajdują się 4 łóżka oraz szafki nocne dla każdego z mieszkańców, natomiast drugi z pokoi tzw. pokój dzienny wyposażono w wygodne fotele i stolik oraz telewizor; łazienkę, w której znajduje się wc, kabina z natryskiem a także pralka.
Cele i zadania mieszkania chronionego treningowego.
Mieszkanie chronione treningowe zostało utworzone w celu realizacji zadań własnych gminy z zakresu pomocy społecznej, w tym m. in.:
1) zabezpieczenia okresowo schronienia osobom niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub w stopniu umiarkowanym w odniesieniu do których orzeczono chorobę psychiczną upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenie rozwojowe lub epilepsję oraz osoby niewidome.
2) ułatwienia praktycznej realizacji indywidualnych programów usamodzielnienia z zakresu umiejętności społecznych.
Realizacja programu usamodzielnienia dla użytkowników mieszkania chronionego treningowego polega w szczególności na zapewnieniu usług polegających na nauce, rozwijaniu lub utrwalaniu umiejętności w zakresie:
1) samoobsługi;
2) zaspokajania codziennych potrzeb życiowych;
3) efektywnego zarządzania czasem;
4) prowadzenia gospodarstwa domowego;
5) załatwiania spraw urzędowych;
6) utrzymania więzi rodzinnych;
7) uczestniczenia w życiu społeczności lokalnej;
8) poszukiwania pracy.
Zasady pobytu w mieszkaniu chronionym treningowym.
O pomoc w formie pobytu w mieszkaniu chronionym treningowym ubiegać się mogą osoby usamodzielniane, które otrzymały skierowanie od pracownika socjalnego, pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Świebodzicach, spełniające następujące warunki:
ukończyły 18 rok życia;
wymagają wsparcia w podjęciu samodzielnego życia,
nie są uzależnieni od środków odurzających oraz spożywania alkoholu.
Czas pobytu w mieszkaniu chronionym treningowym jest uzależniony od indywidualnych potrzeb osoby usamodzielnionej, jednak nie powinien trwać dłużej niż 3 miesiące. W uzasadnionych przypadkach okres ten może ulec zmianie - wydłużeniu.
Skierowanie do mieszkania chronionego treningowego wydaje Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej na podstawie wniosku o przyznanie pobytu w Mieszkaniu Chronionym Treningowym.
Ośrodek Pomocy Społecznej e-mail: OPS w Świebodzicach czynny |