PRZECIWDZIAŁANIE PRZEMOCY W RODZINIE
Procedura "NIEBIESKA KARTA"
Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Celem realizacji procedury jest dobro i bezpieczeństwo osób doznających przemocy w rodzinie, ale także skuteczna współpraca przedstawicieli innych instytucji, które są zobowiązane do reagowania w przypadku wystąpienia przemocy domowej.
Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „ Niebieska Karta – A” w przypadku powzięcia w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty i ochrony zdrowia.
Oryginał Niebieskiej Karty – A w ciągu 7 dni przekazywany jest do przewodniczącej zespołu interdyscyplinarnego ds przeciwdziałania przemocy w rodzinie na terenie gminy w której mieszka osoba doznająca przemocy.
Po otrzymaniu formularza „ Niebieska Karta – A” przewodnicząca zespołu interdyscyplinarnego w ciągu 3 dni od dnia jego otrzymania przekazuje go członkom zespołu interdyscyplinarnego lub grupy roboczej.
Członkowie zespołu interdyscyplinarnego oraz grup roboczych wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych.
Najważniejszym celem procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy.
Zakończenie procedury następuje w przypadku:
ustania przemocy w rodzinie i uzasadnionego przypuszczenia o zaprzestaniu dalszego stosowania przemocy oraz po zrealizowaniu indywidualnego planu pomocy.
rozstrzygnięcia o braku zasadności do podejmowania działań.
WAŻNE
Jeśli jesteś świadkiem przemocy między współmałżonkami warto pamiętać że:
NIEPRAWDĄ JEST, że osoba doznająca przemocy nie prosi o pomoc ponieważ tego nie chce, lub że akceptuje taką sytuację w swoim domu.
Osoba doznająca przemocy w rodzinie nie prosi głośno o pomoc, ponieważ:
1. Boi się
o swoje życie i zdrowie;
tego, że nawet jeśli zawiadomi o przestępstwie policję, prokuraturę to i tak nikt nie będzie chciał zeznawać, że widział, słyszał jak ona doznaje przemocy;
2. Nie wierzy
że ktoś chce i może jej pomóc,
Że ma prawo prosić o pomoc,
Że coś się zmieni;
3. Wstydzi się
bo bierze na siebie całą odpowiedzialność za to co się dzieje w jej domu
To Ty możesz przerwać zamknięty krąg milczenia! Możesz pomóc! Miej odwagę stanąć w obronie krzywdzonych!
Zawiadom osoby, które zajmują się udzielaniem pomocy w sytuacjach kryzysowych na terenie naszej gminy, czyli:
Komisariat Policji tel. 74 856 33 37
Ośrodek Pomocy Społecznej tel. 74 666 95 84
Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych tel. 535 970 168
Dzięki Tobie, te instytucje pomagające osobom doznającym przemocy mogą dotrzeć do ludzi, którzy tej pomocy potrzebują.
Ośrodek Pomocy Społecznej e-mail: OPS w Świebodzicach czynny |